rozaniec„Wolą Księdza Biskupa było to, abyśmy I Kongres Różańcowy Diecezji Łomżyńskiej przeżyli w tym miejscu, w tym Sanktuarium. Ksiądz Prymas wszystko postawił na Matkę Bożą, a więc i my upraszając Jego wstawiennictwa chcemy wszystko stawiać na Maryję, Matkę Kościoła” - mówił w Zuzeli ks. Dariusz Krajewski, Diecezjalny Moderator Żywego Różańca, inaugurując pierwszą stację Kongresu Różańcowego odbywającego się pod hasłem: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”.

Dnia 6 maja zuzelskie Sanktuarium rozbrzmiewało modlitwą przedstawicieli Kół Różańcowych i wspólnot, którym bliska jest modlitwa Różańcowa, przybyłych ze wszystkich zakątków diecezji. Uroczyste wprowadzenie sztandaru Żywego Różańca rozpoczęło spotkanie kongresowe. Pielgrzymów serdecznie powitał Kustosz Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ks. Jerzy Krysztopa.

Następnie ks. Moderator przedstawiając przybyłe wspólnoty, zarysował istotę i intencje tego wydarzenia. Mówił: „Głównym celem kongresu jest ukazanie jedności w różnorodności wspólnot i stowarzyszeń, istniejących w naszej diecezji, które trwają na modlitwie Różańcowej. (…) Kongres jest początkiem duchowego przygotowania diecezji do Jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca”. Ksiądz Moderator przypomniał także postać Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca.

Ważnym i wzruszającym punktem spotkania kongresowego była konferencja: „Różaniec w życiu i nauczaniu bł. Stefana Wyszyńskiego”, wygłoszona przez świadka życia naszego Świętego Rodaka - Panią Iwonę Czarcińską, członkinię Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Pani Iwona przez 8 lat towarzyszyła w zwykłych, codziennych sytuacjach, błogosławionemu Stefanowi, doświadczając świętości Tego Wielkiego Polaka. Prelegentka mówiła: „Pierwszą, ukochaną modlitwą Prymasa byłą Eucharystia, (…) ale następna modlitwa, której był wierny codziennie, to była właśnie modlitwa różańcowa. (…) Ksiądz Prymas nie wypuszczał z rąk różańca. A wszystko zaczęło się tutaj w Zuzeli, tutaj jest źródło, tutaj są korzenie, w modlitwie rodzinnej, w tym, że Państwo Wyszyńscy codziennie klękali do  pacierza i ten pacierz zawierał także modlitwę różańcową”. Ksiądz Prymas, wspomniała pani Iwona, mówił, że Różaniec to modlitwa ludzi pokornych i wielkich, modlitwa na wskroś trynitarna, bo Maryja to najdoskonalsze dzieło Trójcy Świętej. Prymas - kontynuowała Pani Iwona - każdego ranka  pielgrzymował duchowo do sanktuariów maryjnych zaczynając od Ostrej Bramy, kończąc na Jasnej Górze, powierzał Maryi losy Kościoła, szczególnie Kościoła na wschodzie. Dokonane przez Prymasa zawierzenie Maryi swojego życia i istnienia Kościoła w Polsce, zaowocowało Ślubami Jasnogórskimi, Wielką Nowenną – niezwykłym programem odnowy moralnej narodu przed Tysiącleciem Chrztu Polski, a następnie wyborem Polaka na tron Piotrowy.

Słowa księdza Prymasa stały się  również kanwą do rozważań podczas procesji różańcowej poprowadzonej przez Księdza Moderatora wokół zuzelskiej świątyni.

Centralnym punktem kongresu była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Bp Janusz Stepnowski, Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. Zwracając się do osób, które swoje życie związały z Różańcem, Ksiądz Biskup mówił: „Nie ma innej drogi na tym świecie, która prowadzi do zbawienia, jak tylko droga przez Chrystusa, przez modlitwę, także modlitwę różańcową. (…) Dzisiaj człowiek próbuje wykluczyć Chrystusa ze swego życia, dzisiaj brakuje modlitwy, brakuje Różańca, który czyni mocnymi nasze rodziny, tak jak czynił mocną rodzinę Państwa Wyszyńskich. To z Różańca wypłynęło powołanie naszego Świętego Stefana Wyszyńskiego, właśnie stąd. (…) Ta ziemia jest przesiąknięta modlitwą Różańcową”. „Wy drodzy czciciele Różańca świętego – mówił dalej Ksiądz Biskup - zapewne już dawno odkryliście, że Chrystus dla każdego z nas jest rzeczywiście drogą, jedyną drogą do świętości, jedyną prawdą i jedynym życiem. Różaniec ma niezwykłą moc. (…) Wiem, że każdy z was jest krzewicielem Różańca, ukazujcie światu bogactwo Różańca i z tym związane łaski”.

Po Eucharystii, dzięki zaangażowaniu Koła gospodyń wiejskich z Pętkowa Wielkiego, pielgrzymi mogli posilić się nieco podczas agapy przygotowanej w zuzelskiej świetlicy.

Pierwsza stacja Kongresu zakończyła się modlitewnym zawierzeniem Bożemu Miłosierdziu słowami Koronki oraz błogosławieństwem Księdza Biskupa.

Niech Różaniec będzie zawsze w naszych dłoniach, tak jak towarzyszył codziennie  Prymasowi Wyszyńskiemu - „Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytów…”, mówił nasz Święty Rodak.

US

GALERIA

Kontakt i kancelaria

Rzymskokatolicka Parafia pw. Przemienienia Pańskiego
Zuzela 24 A
07-322 Nur

tel.: 782 190 519
e-mail: parafiazuzela@wp.pl lub zuzela@diecezja.lomza.pl

Numery kont parafialnych:
PKO SA o/Łomża 87 1240 1532 1111 0000 2055 1245
w USD: 51 1240 1532 1787 0011 0742 8119
w EUR: 73 1240 1532 1978 0011 0742 8164

KANCELARIA PARAFIALNA
CZYNNA W DNI POWSZEDNIE PO KAŻDEJ MSZY ŚW. W GODZINACH:
8.00 - 9.00 (wtorki, czwartki, soboty); 
17.30 - 18.30 (poniedziałki, środy, piątki)
w maju i czerwcu 19.15 - 20.00,
w październiku 18.00 - 19.00.

Muzeum

muzeum1

Muzeum czynne:
- od 1 XII do 31 III
tylko po telefonicznym zgłoszeniu,
- od 1 IV do 30 XI
we wszystkie dni tygodnia,
oprócz poniedziałków,
w godz.: 9.00 - 18.00
Podczas nabożeństw muzeum zamknięte.
Numery telefonów osób oprowadzających:
Pani Alina - 512 540 573
Pani Elżbieta - 512 066 607
Ks. kustosz/proboszcz - 782 190 519

Liturgia w parafii

zuzela kosciol wewnatrz1

Msze święte:
w niedziele:
9.00, 11.00, 16.00 (V-X)
w dni powszednie:
7.00 (wtorki, czwartki)
16.30 (poniedziałki, środy, piątki),
18.00 (codziennie w maju i czerwcu),
16.30 (codziennie w październiku)
16.00 (soboty: XI - IV)
18.00 (soboty: V - X)

więcej o liturgii w parafii

diecezja lomzynskakep logo piesza pielgrzymka lomzynska radionadzieja  naglowek slownik2